Jednym z kluczowych projektów pokazowych było oprogramowanie ProfiAuto Wirtualny Warsztat, które w wirtualnej rzeczywistości uczy młodych mechaników nauki zawodu i zatacza coraz szersze kręgi nie tylko w sferze edukacji. Już w pierwszej połowie 2022 r. ProfiAuto Wirtualny Warsztat wzbudził zainteresowanie NATO DEEP eAcademy – specjalnej agendy Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspierającej kraje partnerskie NATO w reformowaniu systemów szkolnictwa i harmonizacji programów kształcenia. Instytucja ta objęła także patronat nad samą konferencją.
Podczas kongresu poruszane były również kwestie istotne dla praktycznego zastosowania VR w takich obszarach, jak: systemy na potrzeby bezpieczeństwa i obronności, gry i rozrywka, symulacje medyczne, cyberbezpieczeństwo, edukacja czy szkolenia. Natomiast ProfiAuto Wirtualny Warsztat wskazywany był jako jeden z najciekawszych symulatorów nauki zawodu, które mogą realnie wpłynąć na branżę motoryzacyjną w Polsce. Potwierdzeniem tego była statuetka „Laureat I Kongresu VRT w kategorii VR w Kształceniu Zawodowym”.
Dla przypomnienia – ProfiAuto VR to oprogramowanie komputerowe na bazie technologii VR, w którym użytkownik porusza się po modelowym, wirtualnym warsztacie samochodowym. Zawiera on kilka scenariuszy serwisowych, takich jak np. wymiana tarcz i klocków hamulcowych, amortyzatorów czy akumulatora. Program na bieżąco koryguje błędy i uczy adeptów mechaniki dobrych nawyków. Plan wprowadzenia oprogramowania do systemu kształcenia został ogłoszony w październiku 2021 r. podczas konferencji „Szkoła przyszłości”, której towarzyszył „I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR”. Kolejnym etapem inicjatywy był zorganizowany na przełomie 2021 i 2022 roku pilotaż – cykl spotkań, podczas którego niemal 200 uczniów szkół mechanicznych ze Śląska szkolonych było pod kątem wykorzystania oprogramowania do codziennej nauki, jako uzupełnienia klasycznych praktyk zawodowych. Ze względu na sukces pierwszych wdrożeń, projekt jest już prezentowany i wdrażany w szkołach zawodowych w całej Polsce. Jesienią tego roku zapowiadana jest także kolejna odsłona konferencji oraz II edycja turnieju mechaników. Wstępnie planowane są również wdrożenia w szkołach w Czechach i na Słowacji.
Partnerami projektu ProfiAuto Wirtualny Warsztat są czołowi producenci części zamiennych: ATH Heinl, Bosch, Brembo, MANN-FILTER, MILWAUKEE, Monroe, Osram, Schaeffler, Valeo, VARTA oraz ZF.
O ProfiAuto:
ProfiAuto to największa w Polsce i jedna z największych w Europie Środkowo-Wschodniej sieci profesjonalnych hurtowni, sklepów i warsztatów motoryzacyjnych. Ponad 2300 serwisów samochodowych oraz 250 partnerów handlowych oferuje w jej ramach części i akcesoria renomowanych dostawców do wszystkich typów samochodów osobowych. Na przestrzeni ostatnich lat sieć wprowadziła pionierskie rozwiązania technologiczne w branży warsztatowej, jak Aplikacja ProfiAuto oraz ProfiAuto Serwis VR.
Sieć ProfiAuto należy do powstałej w roku 1993 firmy Moto-Profil Sp. z o.o., jednego z najdłużej działających dystrybutorów części i akcesoriów motoryzacyjnych na polskim rynku. Moto-Profil jest członkiem TEMOT International, międzynarodowej sieci zrzeszającej największych dystrybutorów części motoryzacyjnych na świecie oraz Stowarzyszenia Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych (SDCM).
By dowiedzieć się więcej, zapraszamy na: www.profiauto.pl www.moto-profil.pl